stire

Rugăciunea lui Iisus este o mărtu­risire a credinţei despre Sfânta Treime

Este bine să încercăm practicarea Rugăciunii lui Iisus, armonizând-o cu suflul respirator? Practicarea sistemului yoga contravine principiilor tradiţiei creş­tine? Filosofia acestor sisteme se află în opoziţie cu Ortodoxia?

Română

Ce implicaţii poate avea fenomenul New-Age asupra viitorului?

Ca denominaţiune, New-Age este un fenomen re­lativ recent, dar el are rădăcini mai îndepărtate. El are legătură cu influenţele religiilor orientale, care sunt re­zultatul unei slăbiri a credinţei creştine. Acolo unde Biserica este vie, cred că New-Age nu va avea nici o influenţă.

Română

Unul dintre miracolele rugăciunii este că nu greşeşte niciodată adresa!

Am stat multă vreme la Jilava, care este o închisoare subterană, şi am trăit acest fenomen. Celulele comunică cu şanţul care face legătura cu partea de deasupra şi, vara, ferestrele sunt deschise. De ani de zile vin rândunelele şi-şi fac cuib în celule. Există un bec care arde ziua şi noaptea, pentru că acolo nu ai voie să stai pe întuneric, unul dintre dorurile mari fiind să ajungi odată să dormi cu lumina stinsă, pentru că trebuie să fii tot timpul sub supraveghere.

Română

În luna octombrie va avea loc cea de-a III-a ediție a Festivalului Internațional de Muzică Bizantină de la Iași

Iubitorii de muzică psaltică și nu numai, vor putea participa timp de cinci zile la evenimentele, activitățile și workshopurile organizate de Festivalul Internațional de Muzică Bizantină de la Iași. Anul acestea, organizatorii lansează invitația publicului de-a participa la cele patru concerte de muzică bisericească, de-a se înscrie la atelierele de lucru susținute de invitații festivalului, și de-a lua parte la sfintele slujbe organizate cu prilejul IBMF Iași.

Română

Nu se cuvine a crede în vise

De vreme ce unii, crezând în vise, au rătăcit de la calea cea dreaptă, pentru aceasta, dar, vă aducem aminte că nu se cuvine a crede în vise, că ele trec ca vântul şi nu sunt adevărate, ci nişte gânduri rătăcite, de cele mai multe ori, asemănări şi năluciri ale vicleanului diavol, spre înşelarea noastră. Drept aceea, şi spre căderi îi duc pe oameni.

Pagini