Hramul Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași

„Să aprindem în inima noastră o lumină”

În Catedrala Mitropolitană din Iaşi a fost oficiată joi, 12 octombrie 2015, Slujba Privegherii de către un sobor de preoţi şi diaconi în cinstea aducerii moaştelor Sfântului Apostol Andrei la Iaşi. Aducerea moaştelor Sfântului Apostol Andrei la Iaşi, care au ajuns în capitala Moldovei în anul 1996, la hramul Sfintei Parascheva, este marcată doar în Arhiepiscopia Iaşilor. După acest mare eveniment pentru creştinii ortodocşi români, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat cererea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în vremea arhipăstoririi ca Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, ca în fiecare an, la data de 13 octombrie, în calendarul creştin-ortodox al Arhiepiscopiei Iaşilor să fie pomenită Aducerea la Iaşi a moaştelor Sfântului Apostol Andrei. Ieri, 13 octombrie 2017, Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preasfinţitul Părinte Ignatie Mureşanul, Arhiereu-vicar al Eparhiei Spaniei şi Portugaliei, şi Episcop ales al Huşilor. În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor, Preasfinţia Sa a vorbit despre modul cum Sfânta Parascheva a ales să-L urmeze pe Hristos. „Sfânta Cuvioasă Parascheva, auzind cuvintele Mântuitorului Hristos <<Oricine voieşte să vină după Mine să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie>>, şi le-a asumat cu maximă seriozitate. Poate vă veţi întreba cum poate un copil să înţeleagă atât de bine cuvintele lui Hristos. Sfânta Parascheva a înţeles că în aceste cuvinte ale lui Hristos nu este altceva decât iubirea Lui. Întotdeauna, măsura sfinţeniei unui om care Îl urmează pe Dumnezeu se măsoară prin intensitatea pe care o are. Dumnezeu se uită la intensitatea cu care noi reuşim să-L iubim şi să i ne dăruim Lui, aşa cum a făcut-o Sfânta Parascheva. Vedeţi cum copiii au această capacitate de a se dărui integral celorlalţi. Sfânta Parascheva, având harul lui Dumnezeu, a fost ajutată să-şi asume această intensitate extraordinară a iubirii. Dumnezeu să vă binecuvânteze, să dea mult har şi duh de pace ca să ne folosim cu toţii. Să aprindem în inima noastră o lumină pentru ca să fim o mărturie că am stat lângă sfinţi”, a îndemnat Preasfinţitul Părinte Ignatie Mureşanul. Oamenii din mai multe părţi ale ţării au continuat să vină la Iaşi pentru a se închina la racla Sfintei Parascheva şi la cea a Sfintei Muceniţe Tecla, adusă de la Mănăstirea Neamţ. „Am venit cu multă credinţă la Sfânta Parascheva pentru că ne-a ajutat mereu. În prezent am doi copii pe care îi consider două minuni ale Sfintei Parascheva. Indiferent de vremea de afară, vin la Cuvioasa cu ambii copii pentru a-i mulţumi şi pentru a-i cere să ne ocrotească cu rugăciunile sale”, a mărturisit Elena din Constanţa.

Autor: Constantin Ciofu

Citește și alte articole despre