Hramul Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași

Priveghere în cinstea Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul Românilor

După desfășurarea etapei mitropolitane a Festivalului-Concurs „Lăudați pe Domnul”, pelerinii s-au adunat în rugăciune la Catedrala Mitropolitană pentru a lua parte la slujba Privegherii, săvârșită în cinstea Ocrotitorului României, Sfântul Apostol Andrei. Răspunsurile liturgice au fost date de Grupul Psaltic „Sf. M. Mc. Chiriachi” al Catedralei Episcopale din Huși, dirijat de diac. prof. Vlad Mironescu.

Anul acesta se împlinesc 27 de ani de când la Iași moaștele Sfântului Apostol Andrei. Conform datelor de atunci, peste un milion de pelerini din întreaga țară și nu numai au venit la Catedrala Mitropolitană să se închine la cinstitul cap al Sfântului Andrei și la racla Sfintei Parascheva. Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a hotărât în mai 1997 ca acest eveniment religios să fie marcat în fiecare an, în ajunul sărbătorii Ocrotitoarei Moldovei, pe 13 octombrie, iar de atunci, calendarul Bisericii noastre menționează Aducerea moaștelor Sfântului Andrei la Iași.

Sfintele slujbe oficiate cu prilejul hramului Mitropoliei Moldovei și Bucovinei vor putea fi urmărite pe rețelele de socializare ale portalului Doxologia.ro.

Vă invităm să accesați și Galeria FOTO: (Foto) Priveghere la Catedrala Mitropolitană din Iași în cinstea Sfântului Apostol Andrei

Autor: Flavius Popa

Citește și alte articole despre