„Monahismul rămâne și există pentru lume”

Monahismul rămâne și există pentru lume, pentru popor. Este un suport și o realitate la care aleargă poporul dreptcredincios. Iar ceea ce trăiește monahul, poporul, credincioșii cred ceea ce trăiește el. Ei cred ceea ce părinții monahi propun, adică Tradiția Bisericii.

Niciodată poporul ortodox nu a trăit fără monahism, care întotdeauna a constituit armata și oastea Bisericii. Fără monahism nu vom avea lumină, nu vom avea o lanternă care să ne lumineze calea. Vom pierde din vedere Împărăția Cerurilor și vom rămâne cu neliniștea, cu luptele, cu războaiele, cu lipsurile, cu păcatul, cu necredința și cu idolii.

(Extras din Conferința Monahismul ortodox – Un dar pentru lume, susținută de Părintele Arhimandrit Elisei, starețul Mănăstirii Simonos-Petra, Iași, 11 octombrie 2015)

Autor: Arhimandritul Elisei Simonopetritul