În luna octombrie va avea loc cea de-a III-a ediție a Festivalului Internațional de Muzică Bizantină de la Iași

Iubitorii de muzică psaltică și nu numai, vor putea participa timp de cinci zile la evenimentele, activitățile și workshopurile organizate de Festivalul Internațional de Muzică Bizantină de la Iași. Anul acestea, organizatorii lansează invitația publicului de-a participa la cele patru concerte de muzică bisericească, de-a se înscrie la atelierele de lucru susținute de invitații festivalului, și de-a lua parte la sfintele slujbe organizate cu prilejul IBMF Iași.

Invitații acestei ediții sunt: Corul Catedralei Patriarhale „Sfânta Treime” Tbilisi – Georgia, Nektaria Karantzi – Grecia, Grupul psaltic „Tronos” – România, Corul „Sfântul Efrem” – Ungaria, Ansamblul de artă muzicală rusească veche „Kljuch Razumeniya” – Rusia, Evelina Mineva – Grecia, Ansamblul „Romeiko” – Grecia, Sergiu Radkevych – Ucraina, Corul Ortodox „Theotokos” – Liban și Corul Academic „Byzantion” – România.

Festivalul de la Iași a fost pus sub ocrotirea Maicii Domnului

Noutatea acestui an o reprezintă alegerea organizatorilor de a pune această ediție sub binecuvântarea Maicii Domnului, ocrotitoarea cântăreților. De asemenea, IBMF își propune să reliefeze conceptul de „femeie în strană”, prin invitarea unor coruri speciale și de mare impact socio-cultural.

„Muzica psaltică este darul lui Dumnezeu pentru sufletele înstrăinate ale oamenilor și însoțitoare pe calea către El. Festivalul de Muzică Bizantină de la Iași va propune să urmărim împreună semnalele luminoase ale acestei căi și să reînvățăm a ne bucura de darurile Domnului a toate” ne-a declarat părintele arhimandrit Hrisostom Rădășanu, președintele festivalului.

Festivitatea de deschidere va avea loc miercuri, 2 octombrie a.c., în sala „Iustin Moisescu” din cadrul Ansamblului Mitropolitan Iași, urmând ca primul concert să aibă loc în aceeași zi, de la ora 19.00, la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași. Evenimentul ce va încheia cea de-a treia ediție a IBMF Iași va avea loc duminică, 6 octombrie, la Centrul de evenimente „Agora”. Programul festivalului poate fi accesat pe pagina de Facebook Iasi Byzantine Music Festival și pe site-ul web al organizatorilor www.ibmf.ro.

Despre IBMF

Festivalul de Muzică Bizantină de la Iași este cel mai mare festival de acest fel din România. Timp de cinci zile, capitala cântului bizantin se va afla la Iași, unde unii dintre cei mai renumiți interpreți ai artei muzicale bizantine vor susține concerte de înaltă ținută și vor lua parte la diferite momente liturgice. Evenimentul, organizat de Mitropolia Moldovei și Bucovinei prin Sectorul Învățământ, este menit să promoveze tradițiile originare ale cântului bizantin, dar și să informeze publicul despre legătura care există între muzica bisericească și muzica bizantină de factură laică, așa-numita muzică din „tinda bisericii”. De-a lungul a sute de ani, Moldova a întreținut spiritul Bizanțului, inima de odinioară a Ortodoxiei, iar orașul Iași a devenit unul dintre cele mai mari centre cultural-muzicale de tradiție bizantină.

Autor: Flavius Popa