La Iași au debutat lucrările celei de-a treia ediții a Simpozionului „Tradiția patristică în actualitate”

În Sala „Eclesia” din cadrul Ansamblului Mitropolitan din Iași au debutat lucrările Simpozionului științific „Tradiția patristică în actualitate”, ajuns la ediția a-III-a.

La festivitatea de deschidere a participat și Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, care le-a adresat participanților un cuvânt de bun venit:

În Biserică la noi și în alte părți ale Bisericii, se încearcă o luptă împotriva acestei lipse de cunoaștere sau lipsei de fidelitate față de duhul Părinților, aceasta împlinindu-se sau încercând a se împlini aici și în alte părți prin traducerea, prin editarea cuvintelor Sfinților Părinți de altă dată. Cum încercăm și noi aici, la Iași, ca împreună cu alți ostenitori din țară, să traducem pe limba noastră cele ce au fost gândite, scrise de Părinții de altădată. O întâlnire precum aceasta la care participăm se dorește a fi o strădanie, căci nu știm cât reușim să rămânem fideli duhului Părinților. De aceea, doresc participanților, pe de o parte, înaltă ținută științifică academică în abordarea subiectelor care vor fi expuse aici. Pe de altă parte, putere pentru a deschide poarta spre viața și duhul care se află în viața și cuvintele Sfinților Părinți. Dumnezeu să binecuvânteze întâlnirea noastră, să fie de folos pentru cei care participă și pentru cei care, într-o formă sau alta, vor fi împreună cu noi prin cele care vor fi mărturisite, precum și prin lucrarea pe care dumneavoastră o împliniți: traducere, editare, comentarii sau răspândire a Cuvântului lui Dumnezeu, prezent în viața și în gândirea Sfinților Părinți.

Organizatorul evenimentului academic, pr. prof. Dragoș Bahrim, directorul Centrului de Studii Patristice al Arhiepiscopiei Iașilor, le-a mulțumit participanților din acest an pentru prezența lor, precum și pentru consistenta contribuție științifică de la ediția precedentă, prezentând în același timp volumul „Imnografie, doxologie, mystagogie”, publicat de curând la Editura Doxologia. Cartea lansată astăzi conține studiile și comunicările prezentate în cadrul simpozionului de anul trecut.

Anul acesta avem trei invitați speciali, care au cu toții legătură cu subiectul pe care l-am propus. Mai întâi, este vorba de domnul profesor Paul Blowers, din Statele Unite, care este și a fost pentru noi, pentru mulți dintre români, cunoscut mai ales pentru cercetările sale asupra Sfântului Maxim Mărturisitorul. S-a ocupat și de istoria bisericii și predă istoria bisericii. Alături de dânsul, l-am invitat pe domnul Gheorghe Parpulov, din Germania, în primul rând, pentru una dintre preocupările sale de marcă. E vorba de cercetarea manuscriselor bizantine, care conțin foarte multe comentarii biblice ale Sfinților Părinți. Nu în ultimul rând, l-am invitat pe domnul Dimitrios Zaganas, din Belgia, să ne vorbească despre o carte exegetică extrem de importantă, care a fost aproape necunoscută până când s-a publicat ediția critică din 2007. Este vorba de „Comentariu la Hexaemeron al Sfântului Anastasie Sinaitul”. Această lucrare am editat-o, inclusiv domnul Zaganas a avut o contribuție la ediția noastră. Cartea este gata, am editat-o în cadrul editurii centrului patristic și am publicat-o la editura Doxologia.

Totodată, Pr. Conf. Dr. Paul-Cezar Hârlăoanu, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași, a vorbit publicului prezent despre egida sub care se desfășoară Simpozionul de patristică:

Anul acesta simpozionul nostru se află sub semnul unei relații. De ce o relație? Pentru că, pe de o parte, titlul ne așează între relația dintre Sfânta Scriptură și Sfânta Tradiție sau Sfânta Scriptură și Sfinții Părinți. În același timp, am simțit relaționarea și în ceea ce se va creea pe viitor, debutul unei relații între Centrul de studii Patristice, un centru așteptat și anunțat la Iași prin traducerile care s-au făcut la editura Doxologia, prin toate evenimentele care au creat o efervescență aici, în zona aceasta și Facultatea de Teologie Ortodoxă Dumitru Stăniloae. Pentru că, atunci când Sfinții Părinți s-au raportat la Sfânta Scriptură, au făcut-o cu un scop foarte bine determinat și anume, să tălmăcească, să tâlcuiască mesajul biblic contemporanilor noștri și nu numai, cu scopul de a transmite, de fapt, Cuvântul lui Dumnezeu. În același sens, cred că și Facultatea de Teologie Ortodoxă Dumitru Stăniloae participă și va putea participa la acest simpozion tocmai cu scopul de a susține, de a crește, de a promova activitatea științifică și academică de înaltă clasă. Deja cea de-a treia ediție a acestui simpozion o arată, și îl felicit pe părintele Dragoș pentru edițiile respective. Mă bucur că ne-am adăugat la această organizare și mulțumesc Părintelui Mitropolit pentru binecuvântarea ca împreună să desfășurăm organizarea acestui simpozion și rog pe Dumnezeu ca simpozionul de anul acesta să aducă roade, bucurie duhovnicească, efervescență academică și, în același timp, întâlnirea noastră în duhul Părinților și în duhul Scripturii.

Prelegerile simpozionului sunt susținute de către cercetători afiliați instituțiilor academice din mai multe centre universitare ale țării, precum și din străinătate.

Autor: Mihail Vrăjitoru