Hramul Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași

Hram 2022: Prezentare de carte şi miniconcert dedicat Sfintei Cuvioase Parascheva, la Librăria Doxologia

În cadrul acestei manifestări culturale o parte din canoanele regăsite în acest volum au fost interpretate la începutul evenimentului de către Corul Basileus al Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Vasile cel Mare” Iași, dirijat de arhid. prof. Mihai Ursache.

Textul și partiturile din această carte au fost alcătuite după melosurile bisericești încetățenite, îndeosebi după cele aghiorite și scrise în Sfânta și Marea Mănăstire a Vatopedului din Sfântul Munte al Atonului, în luna iulie a anului 2022.

Prezentarea de carte s-a înscris în seria evenimentelelor desfăşurate anul acesta cu ocazia hramului Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iaşi. Acest eveniment este al patrulea dintr-o serie de întâlniri organizate sub genericul „Ne vedem la Mitropolie”, care vor cuprinde, pe lângă lansări de carte şi conferinţe, concerte, proiecții de film sau expoziții, al căror specific să fie rezumat prin trei cuvinte cheie, „prelegeri”, „dialoguri”, „comuniune”, care subliniază ideea de deschidere de la o persoană la dialogul cu o alta și de aici la comuniunea cu ceilalți.

Conform datelor furnizate de autorități, de la începutul sărbătorii și până acum, peste 93.000 de pelerini s-au rugat la baldachinul unde s-au așezat raclele Sfinților Parascheva și Paisie de la Neamț.

Ținem să reamintim că, în această perioadă de sărbătoare, toate slujbele de la Catedrala Mitropolitană vor fi transmise LIVE și pe rețelele de socializare Doxologia.ro.

Citește și alte articole despre