„Domnul este Viu, de aceea nu-mi voi pierde nădejdea”

Nu te descuraja, oricât te-ar lupta patimile și gândurile păcătoase. Pune mereu început bun și zi: „Domnul este Viu, de aceea nu-mi voi pierde nădejdea”. Pentru cel care nădăjduiește în Dumnezeu nu există niciodată situații fără scăpare.

Cel care nu-și pune nădejdea în Dumnezeu caută alinări false în filosofii tulburi, în distracții păcătoase, în băuturi vătămătoare, ba chiar și în narcotice.

Cel care lucrează poruncile Domnului nădăjduiește să primească și plată. Deoarece Domnul a spus: Plata voastră multă este în Ceruri (Matei 5, 12). Acela poate să se adreseze lui Hristos și să-I spună: „Fie, Doamne, mila Ta spre noi, precum am nădăjduit și noi întru Tine” (Psalmul 32, 21).

(Arhimandritul Athanasie, Egumenul Sfintei Mănăstiri Stavrovouni, Lumină lină și tainică în negura zilelor noastre. Starețul Gherman Stavrovouniotul, traducere de Mircea Ștefan, Editura Doxologia, Iași, 2016, p. 111)

Autor: Arhimandritul Athanasie Stavrovouniotul