De ce este important postul?

Biserica Ortodoxă a stabilit patru posturi: postul Naşterii Domnului, postul Mare, postul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel şi postul Adormirii Maicii Domnului. Pe lângă acestea, se ţine post în fiecare miercuri şi vineri, exceptând câteva, şi în anumite sărbători.

Postul Mare este precedat de duminica iertării, când rudele şi prietenii, preoţii şi credincioşii îşi cer iertare unul de la altul pentru supărările pricinuite. Aceasta se face seara, în ajunul primei săptămâni din Postul Mare. Seara, când familia se întoarce acasă de la Vecernie, este bine ca pe lângă pravila de seară să se citească şi rugăciunea Sfântului Efrem Sirul („Doamne şi Stăpânul vieţii mele”), iar la sfârşit toţi membrii să-şi ceară iertare unul de la altul.

Prin post se manifestă partea tainică a omului: la unii observăm rugăciunea fierbinte, şi astfel ei pot vedea păcatele rămase ascunse ochilor lor duhovniceşti, la alţii, mânia şi răutatea. Mânia este un semn al lipsei rugăciunii sau a respectării postului din punct de vedere trupesc; copiii pot fi supăraţi şi din cauza exagerării postului.

(Pr. Prof. Gleb Kaleda, Biserica din casă, Editura Sophia, București, 2006, p. 188)

Autor: Pr. Prof. Gleb Kaleda