Cununa fecioriei este cea mai înaltă virtute creştinească

Cununa fecioriei este cea mai înaltă virtute creştinească. Ea este frumuseţea şi cununa Bisericii. Şi toate fecioarele sunt numite de Sfânta Biserică mirese ale lui Hristos. Sfântul Dimitrie al Rostovului aşa învaţă: „Lasă îngerul fără aripi şi va fi ca o fecioară. Dă unei fecioare aripi şi va fi înger”.

„Taină străină văd şi preaslăvită: cer fiind peştera, scaun de Heruvimi, Fecioara.” Şi toate fecioarele care rabdă de la demoni şi oameni pentru păzirea curăţiei lor, sunt asemenea Preasfintei Fecioare, slujind Preacuratului ei Fiu, Domnului Iisus Hristos, în loc de prestol. Pentru aceea şi vrăjmaşul urăşte atât de mult fecioarele şi în tot chipul caută să le întineze.

(Filocalia de la Optina, traducere de Cristea Florentina, vol.1, Editura Egumenița, Galați, 2009, p. 139)