Ce trebuie să învețe duhovnicul pe ucenicul său?

Să aleagă, să hotărască.

Ce să aleagă și ce să hotărască?

Să aleagă și să hotărască să trăiască întotdeauna pe Dumnezeu, să-L simtă.

Înainte de toate însă, Starețul trebuie să-l învețe pe ucenicul său să practice și să trăiască Rugăciunea lui Iisus. Pentru că în numele lui Hristos, ucenicul, monahul, găsește realitatea dumnezeirii, trăiește Biserica și trăiește taina celuilalt. În numele lui Hristos, el este un monah adevarat, în legătura aceasta, cu rugăciunea aceasta simplă. Este atât de simplă, ea este pentru toți! Este o rugăciune pe care o poți săvârși unde dorești. Această rugăciune intensă, comuniunea, legătura cu numele lui Hristos este puntea, este legătura, este ceea ce ne conduce pe noi către Dumnezeu.

(Extras din Conferința Monahismul ortodox – Un dar pentru lume, susținută de Părintele Arhimandritul Elisei, starețul Mănăstirii Simonos-Petra, Iași, 11 octombrie 2015)

Autor: Arhimandritul Elisei Simonopetritul