Ce atitudine să avem când suntem jigniți?

Când oamenii te mâhnesc sau când te jignesc, atunci să-ți aduci aminte de Pătimirile Domnului nostru. Când L-au înjurat, El nu a înjurat, când L-au luat peste picior, El nu a răspuns la fel, când L-au lovit, El nu a întors lovitura, când L-au vorbit de rău, El nu i-a vorbit de rău, ci tuturor acestora le răspundea pașnic: „Dacă am vorbit rău, dovedește ce este rău” (Ioan 18, 23). Și, pe deasupra, Se și ruga pentru cei care Îl răstigneau.

Să trăim cum a trăit Hristos, adică cu smerenie, cu ascultare, cu nerăutate. Să ne străduim să-L imităm, pe cât se poate, întru toate. Cu bucurie să pășim pe calea cea strâmtă și îngustă și să urâm calea cea largă și nechibzuită.

(Arhimandritul Athanasie, Egumenul Sfintei Mănăstiri Stavrovouni, Lumină lină și tainică în negura zilelor noastre. Starețul Gherman Stavrovouniotul, traducere de Mircea Ștefan, Editura Doxologia, Iași, 2016, pp. 136-137)

Autor: Arhimandritul Athanasie Stavrovouniotul