Calea mântuirii noastre este în Biserică

Calea mântuirii sau Cărarea începe când omul vine – de cele mai multe ori abia viu din gâlceava cu moartea – și intră în Biserica văzută, cea adevărată, care e: „Una, sfântă, sobornicească și apostolească Biserică”. Mântuitorul nostru a întemeiat și are numai o Biserică creștină, nu opt sute.

Biserica aceasta, una, e sfântă pentru că Sfânt e Întemeietorul și, ca atare, rămâne mereu sfântă, ba chiar sfințește pe păcătoși. Trebuie să avem așezământul minții, inimii și trupului nostru curățite, căci Dumnezeu nu păzește un trup spurcat, o inimă și o minte cu vicleșug, iar dacă ne îndreptăm, zilele noastre se înseninează și ne vom bucura.

(Ieromonahul Arsenie BocaVreau să schimb lacrimile voastre în bucurie, Editura Agaton, Făgăraș, 2014, p. 27)

Autor: Ieromonahul Arsenie Boca