Hramul Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași

În ajun de hram, Sfânta Liturghie arhierească – PS Damaschin Dorneanul a slujit la Catedrala Mitropolitană

Încă de la începutul dimineții, la catedrala ieșeană, începând cu ora 7.00, slujba Miezonopticii, a Acatistului și Ceasurile au fost oficiate de către preoții sfântului locaș, urmând ca după ora 9.00 să fie săvârșită Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie pentru pelerinii veniți să se închine la moaștele Sfintei Paraschiva și la cele ale Sfintei Mucenițe Ecaterina.

Slujba a fost oficiată de către Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar al Ahriepiscopiei Sucevei și Rădăuților, dimpreună cu preoții și diaconii rânduiți. Din sobor a mai făcut parte și părintele prof. univ. dr. Ion Vicovan, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași.

Mulțime de credincioși prezenți în catedrală au fost împărtășiți de către ierarh cu Sfintele Taine, iar la final, clericii au săvârșit și slujba Parastasului de obște. Răspunsurile liturgice au fost oferite în această dimineață de către Corul psaltic „Gloria Dei” al Seminarului Teologic Ortodox „Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamț, dirijat de către pr. Prof. Marius-Gabriel Brumă.

„N-am săvârșit singuri această Sfântă și Dumnezeiască Liturghie, ci a fost săvârșită de toată zona aceasta, până unde se află și ultimul pelerin care așteaptă se se închine”

La finalul sfintei slujbe, PS Damaschin Dorneanul a ținut un scurt cuvânt de mulțumire închinătorilor care au așteptat la rând: „Vă mulțumim că ați fost astăzi împreună cu noi, unii de-a mai aproape, alți mai de departe, rugându-vă împreună cu noi și mulțumind lui Dumnezeu, acum, în ajun de mare sărbătoare, aici, în Catedrala din Iași. N-am săvârșit singuri această Sfântă și Dumnezeiască Liturghie, ci într-un fel, Liturghia aceasta a fost săvârșită de toată zona aceasta, până unde se află și ultimul pelerin care așteaptă să se închine la moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva și ale Sfintei Mucenițe Ecaterina. Până acolo s-a întins naosul acestei sfinte biserici, iar dacă dumneavoastră, cei care stați la rând, ne auziți prin difuzoarele care ne ajută să împărtășim această slujbă, țin să vă mulțumesc într-un mod cu totul deosebit pentru că acolo fiind, v-ați rugat dimpreună cu noi.”

Totodată, ierarhul le-a vorbit pelerinilor despre felul în care trebuie să ascultăm de Dumnezeu și să ne mărturisim credința în El și în sfinți: „Se cade să ascultăm mai mult de Dumnezeu decât să ascultăm de oameni, de gândurile lor, de rușinea pe care putem să o avem, să ne interesăm mai mult de ce vrea Dumnezeu, decât de șifonarea mea. Asta înseamnă să fii credincios, iubiți credincioși. Asta înseamnă să ai credință! Nu există credință pe jumătate sau pe un sfert, ești cu totul credincios și dăruit, Hristos este totul pentru tine, nu mai stai la îndoială atunci când trebuie să-ți mărturisești credința. Credința nu se cenzurează! De aceea, mă plec în fața dumneavoastră, a celor care sunt aici și a celor care sunt în așteptare pentru a ajunge la moaștele Sfintei Parascheva și la ale Sfintei Ecaterina. De ce? Pentru că dumneavoastră nu v-ați uitat la aceia care au râs ieri, râd astăzi și mâine de dumneavoastră. Nu v-ați uitat la aceia care v-au făcut habotnici, din Evul Mediu, «pupători de oase». Nu v-ați uitat la aceia care, pretinzându-se a fi superiori dumneavoastră, cu un grad de cultură mai mare decât dumnevoastră, v-au înjosit, v-au pus deoparte, v-au pus la zid și v-au marginalizat. Nu v-ați temut că imaginea dumneavoastră ar putea apărea pe un post de televiziune în batjocură, în derâdere, ci ați ascultat mai mai mult de Dumnezeu, care va grăit în cuget și în inimă, și ați ascultat de Sfânta Parascheva care va chemat și care de ani de zile stă aici și ne primește pe toți.”

Priveghere de toată noaptea la Catedrala Mitropolitană

Începând cu ora 17.00 se va oficia slujba Paraclisului Sfintei Parascheva iar de la ora 20.00, slujba Privegherii de toată noaptea în cinstea Sfintei Preacuvioase Parascheva va fi săvârșită de un sobor de slujitori în frunte cu Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul urmând ca Sfânta Liturghie de noapte să fie oficiată de către Preasfințitul Părinte Calinic Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor.

Duminică dimineața, 14 octombrie a.c., pelerinii sunt invitați la Sfânta Liturghie arhierească care va avea loc pe podiumul special amenajat pe Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, începând cu ora 9.00, slujba fiind săvârșită de un sobor impresionant de ierarhi, preoți și diaconi.

Pentru mai multe fotografii, click Galerie FOTO

Autor: Flavius Popa

Citește și alte articole despre