Expoziție de icoane ale Maicii Domnului la Muzeul Mitropolitan din Iași

Iubitorii de artă sacră, precum și vizitatorii muzeului de la demisolul Catedralei Mitropolitane au participat, în această după-amiază, la vernisajul expoziției dedicată icoanelor Maicii Domnului din colecția Muzeului Mitropolitan Iași. Expoziția mai cuprinde, pe lângă icoane, și potire, engolpioane, veșminte și cruci de procesiune.

În deschidere, Mihai Alex Olteanu, muzeograf în cadrul Muzeului Mitropolitan din Iași, a evidențiat câteva dintre cele mai valoroase exponate:

Printre cele mai valoroase exponate se numără copia icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Hârbovăț, din Republica Moldova, care are pe verso chiar și inscripția de donație din anul 1859 și sigiliul în ceară al Mănăstirii „Adormirii Maicii Domnului” de la Hârbovăț. Expoziția de față este întregită și de Sfintele uși cu icoana Bunei Vestiri de la biserica din Văleni, județul Neamț, datate din secolul al XVI-lea. Momentul Bunei Vestiri marchează începutul iconomiei Mântuirii prin vestea întrupării Cuvântului lui Dumnezeu. De asemenea, expunem și registrul de iconostas cu Marea Deisis, datat la începutul secolului al XVII-lea, dar și icoane ale Maicii Domnului, pictate de Ștefan Mutu sau de zugravi, precum Ursu și David, la anul 1707. O altă piesă de valoare este Icoana Împărătească Iisus Hristos Pantocrator, cu 16 praznice, pictată de mohanul Ioasaf de la Vatoped, la 1754. Mai avem expusă și icoana Maicii Domnului „Floare de crin”, donată de Mitropolitul Gavriil Calimachi pentru vechiul iconostas al bisericii Sfântul Gheorghe, vechea Catedrală Mitropolitană din Iași și icoane cu scena Nașterii și a Încoronării Maicii Domnului, dăruite de pictorul Gheorghe Tătărăscu, Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv, în anul 1887, cu ocazia sfințirii Catedralei.

Manifestarea este organizată în parteneriat cu Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” și Colegiul „Sfântul Nicolae” din Iași. Expoziția va putea fi vizionată până pe data de 1 martie 2024.

Dionisie din Furna, în încheierea cuvântului său de introducere la textul erminiei, spune cam în felul următor: „Maica Domnului, după ce Sfântul Evanghelist Luca a considerat că cel mai potrivit este ca să își arate evlavia față de tine pictându-ți chipul, eu, ce nu sunt atât de meșter ca Evanghelistul Luca și n-am reușit să îți fac o icoană cum ți-a făcut Evanghlistul Luca, îți aduc alt dar”. Și atunci el îi aduce alt dar, lucrarea, erminia, pe care el tot la fel o pune, cam în aceași manieră: „Să fie de folos celor de după mine”. Aș putea să spun, apreciind eforturile celor de la Muzeul Mitropolitan, că nu ați făcut altceva acum decât, în aceași manieră în care Sfântul Evanghelist Luca a considerat că e potrivit să îi dedice Maicii Domnului reprezentarea chipului, dumneavoastră, prinosul pe care i-l aduceți Maicii Domnului în această perioadă este acela de a ne propune chipul Maicii Domnului în diferitele reprezentări pe care Muzeul Mitropolitan le are la îndemână spre cinstire, spre evlavie, în întâmpinarea sărbătorii Nașterii Domnului Iisus Hristos., a relatat pr. lect. dr. Marcel Cojocaru de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași.

Prezent la eveniment, PS Nichifor a rostit un cuvânt de binecuvântare:

Icoana, așijderea ne cheamă la aceleași adâncimi, la o dulce zăbavă. Vorbea Sfântul Dosoftei de zăbava cititului cărților. Este o zăbavă și în fața icoanei, pentru că același mesaj pe care îl primesc prin cuvânt îl pot primi zăbovind în fața icoanei și înțelegând descoperirea pe care pictorul ne-o pune înainte, încât această zăbavă ne cheamă să se transforme în noi în rugăciune, în întâlnire cu Dumnezeu, în întâlnire cu Maica Domnului. Icoana se face după text, pentru a adânci în noi această lucrare sfântă și această întâlnire pe care o avem încă de aici. Mulțumesc organizatorilor celor ce au trudit la acest eveniment, mulțumesc vorbitorilor, mulțumesc părintelui care ne-a ținut aproape un curs necesar și frumos.

Autor: Mihail Vrăjitoru