stire

Ai rădăcini. Tradiţia e COOLtură

Din programul serii a făcut parte o conferinţă cu Eugenia Stan, fost psiholog, actual meşter popular. Aceasta a recitat poezii şi le-a împărtăşit celor prezenţi câteva gânduri referitoare la importanţa tradiţiei, a conservării, promovării şi transmiterii ei către generaţiile următoare.

Tinerii din Corul „Arhanghelii“ al Asociaţiei Tinerilor Ortodocşi Români, filiala Iaşi, au „prevestit“ Naşterea Domnului Iisus Hristos. Colindele atorenilor ne-au purtat pe drumul stelei, pe urmele celor trei crai, dar şi prin închisorile comuniste, în dansul dubelor.

Regele Mihai I, pomenit la Catedrala Mitropolitană din Iași

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan va oficia sâmbătă, 9 decembrie 2017, la Catedrala Mitropolitană din Iași, începând cu ora 11.00, o slujbă de pomenire pentru Majestatea Sa, Regele Mihai I al României. Îndemnăm credincioșii să vină în număr cât mai mare pentru a ne ruga împreună pentru sufletul Regelui Mihai I.

Română

Lansare de carte despre clerici şi mireni mărturisitori în închisorile comuniste

La peste un sfert de secol de la căderea regimului comunist în România, Adrian Nicolae Petcu și Pr. Nicolae Cătălin Luchian și-au propus să defrişeze arhivele fostei Securităţi pentru a identifica şi cerceta clericii ortodocşi români şi mirenii mărturisitori, care în perioada regimului comunist au fost închiși. Caracterul inedit al lucrării constă atât în tema aleasă, dedicată mărturisitorilor din Eparhia Iaşilor, cât mai ales în amploarea documentării.

Sfântul Apostol Andrei, sărbătorit la Iași prin Liturghie arhierească

În calendarul Bisericii Ortodoxe Române este sărbătorit astăzi Sfântul Apostol Andrei, cel întâi chemat, Ocrotitorul României, alături de Sfântul Ierarh Andrei Șaguna, mitropolitul Transilvaniei și de Sfântul Ierarh Frumentie, episcopul Etiopiei.

În această sărbătoare atât de importantă pentru țara noastră, slujba Sfintei Liturghii la Catedrala mitropolitană din Iași a fost oficiată de IPS Părinte Teofan Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de un sobor de preoți și diaconi.

Română

Sute de credincioși la Catedrala mitropolitană din Iași, în Prima Duminică din Postul Nașterii Domnului

În prima Duminică a Postului Nașterii Domnului, numită și Duminica a 26-a după Rusalii, sute de credincioși au participat la slujba Sfintei Liturghii oficiată la Catedrala mitropolitană ieșeană de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei. Conform tradiţiei, atât înaltul ierarh, cât şi soborul slujitor au venit de la reşedinţa mitropolitană spre catedrală însoțiți de diaconi ținând în mâini prapuri și cruci. Răspunsurile liturgice au fost date de Corul „Sanctus“ al Catedralei mitropolitane, dirijat de Costel Mirel Nechita.

Română

Sala Ofranda a Muzeului Mitropolitan din Iași (galerie FOTO)

În Sala Ofranda este ilustrată tema darului ritual în patru ipostaze: darul de muncă (sfințita trudă a mâinilor), ceara ca ofrandă (daruri de ceară), pâinea rituală, oul roșu și oul muncit pentru Paști (scris sau închistrit).

Autor: Oana Nechifor
Sursa: doxologia.ro
Română

Sala Sinaxar a Muzeului Mitropolitan din Iași (galerie FOTO)

Denumirea sălii este dată de expoziția de bază şi tema alocată acestui spațiu, adică sinaxarul ortodox (sinaxarion, gr.), ce cuprinde calendarul ortodox al tuturor sfinților şi praznicelor din anul bisericesc. Din această temă generală se extrag teme de expoziții temporare pentru acest spațiu.

Autor: Oana Nechifor
Sursa: doxologia.ro
Română

IPS Mitropolit Teofan, prezent la deschiderea Simpozionului internațional „Memorie istorică și spiritualitate românească”

Deschiderea oficială a evenimentului a avut loc astăzi în Sala „Iustin Moisescu” a Ansamblului mitropolitan Iași în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a prof. Areta Moșu, vicepreședinte ASTRA și președinte a Despărţământului ASTRA „Mihail Kogălniceanu”- Iași, a gl. mr. (rz.) Vasile Roman, prim-vicepreședinte ASTRA Iași, a numeroși preoți și teologi din Republica Moldova, din cadrul Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași și din alte instituții de învățământ teologic din țară.

Pagini