„Iconari vechi și noi” – Masă rotundă la Muzeul Mitropolitan

În cadrul activității au prezentat Vlad Bedros, istoric de artă medievală, Bogdan Bratu, restaurator, părintele Gabriel Herea, cercetător, Vladimir Bulat, critic de artă, Marius Ghinescu și Ioan Popa, pictori bisericești.

„Am încercat să înțelegem și să descifrăm contextul în care erau formulate aceste programe iconografice, aceste teme teologice, felul în care se realizau pictorii în breaslă, felul în care reușeau se dezvolte și să concretizeze acestea ansambluri într-un termen foarte scurt. Avem puține documente și puține nume ale iconarilor vechi din Moldova. Cel mai important este să înțelegem ce texte sfinte urmăreau. Erau foarte apropiați de Sfânta Liturghie și slujbele sfinte” a declarat Ioan Popa, pictor bisericesc, coordonator al proiectului.

„Ideea a venit într-un mod firesc, din dragoste pentru icoană, pentru a decoperi valorile autentice, bizantine și locale. Am căutat să dăm un semnal tuturor pictorilor din întreaga țară și am avut răspunsuri pozitive. Am dorit să adunăm pictori din întreaga țară, încercăm să redescoperim pictura veche din România și să putem înțelege ce au vrut să transmită înaintații noștrii. Aceștia nu erau doar simpli pictori, erau trăitori, erau teologi, erau oameni care simțeau și trăiau cu adevărat ortodoxia” a relatat Marius Ghinescu, cooronatorul evenimentului.

Organizatorii și-au propus ca un astfel de eveniment să aibă loc și în Muntenia și Transilvania în perioada următoare.

Autor: Flavius Popa